welcome to Riggtown logo

Polk's 1932-33 West Chester Borough Directory
Names beginning with C (pages 55-69)

compiled by Jim Jones

---   Go to the previous page, the 1932 Directory index, Riggtown Home or the HIS480 Syllabus   ---

Page 55

Burton Hester Mrs waitress Overtown Dining Boom r344 E. Miner
Burton J Fred lab h402 E. Barnard
Burton Jas (Sarah) lab r412 Hannum av
Burton Jeremiah (Sadie) lab h412 Hannum av
Burton John S. (Elvira) lab r113 S. Penn
Burton M Agnes dom h121 S. Franklin
Burton Martin lab h412 Hannum av
Burton Philip L (Laura) chauf h rear 27 W. Gay
Burton Saml J (Lucille A) clk h112 S. Poplar
Burton Walter B (Eliz) truckmn Hoffman & Baldwin h415 E. Barnard
Burton Warren H (Hester) tchr Gay St Sch h419 E. Barnard
Burton Wm E. jr (Ida M) lab h431 E. Barnard
Bush Hazel E. Mrs tchr r516 S. New
Bush Mary A (wid Geo) h N. Garfield 6 N. E. Gay
Butcher Fannie (wid Solomon) h204 W. Lafayette
Butcher Mary r225 E. Market
Butcher Walter L (Bertha) lab h308 E. Union
Butler Agnes Mrs r426 W. Chestnut
Butler Annie r228 W. Miner
Butler Earl S. (Grace M) auto repr h204 W. Barnard
BUTLER HARRIS R, County Commissioner Court House, h Parkersburg, Pa
Butler Maude J (wid Thos S) h228 W. Miner
Butler Mildred S. (wid Wm) h424 N. High
Butler Roy lab r426 W. Chestnut
Butler Saml eng r228 W. Miner
Butler Wm III student r424 N. High
Buxton Geo (Clara) janitor W. C High Sch h313 N. High
Buxton Geo jr electn r313 N. High
Buxton Henry G (Florence) lab h240 W. Barnard
Buxton Kathryn I sten Phila Electric Co r Chatwood RD 3
Byers Laura (wid John) h29 E. Gay
Byers Mildred S. sten Penn Mut Fire Ins Co r253 Dean
Byers Norman r253 Dean
Byers Robt r253 Dean
Byers Robt r123 W. Miner
Byers Taylor (Sue) ins h516 W. Union
Byrd Wm A (Julia M) chef h222 W. Lafayette

C

Cabassa Herman student r720 Price
Cain Clyde J (Olive G) dept mgr Gt A & P Tea Co r Parkesburg Pa
Cain Marshall J (Lulu) barber Amos J Pierce h12 S. Matlack
Cain Wm driver r132 E. Miner
Caine John W. (Estella) rep West Chester Lndy h142 W. Barnard
Caldwell Anne (wid Jos) r320 W. Biddle
Caley M Adele tchr h115 W. Gay
Caley Mary M r304 N. High


Page 56

Callahan Howard lab Ralph G Smith r112 S. Worthington
Callahan Jas (Maud) lab h112 S. Worthington
Callahan Oliver C lab h34 N. New
Calpin Margt hsekpr Rev Henry C Schuyler r233 W. Gay
Calvary Evangelical Lutheran Church Rev Luther W. Evans pastor 8 Lacey
Calvert Lydia sten Eastern Sales Co r321 W. Barnard
Calvert Marguerite H r139 E. Marshall
Calvert T Elwood (Kath) r131 E. Marshall
Calvert Wm R h139 E. Marshall
Cambouras Dennis (Mary) h16 N. Church
Cameron Norman W. (Lulu M) pres State Teachers College h130 E. Rosedale av
Camp Emily F h201 S. Walnut
Campbell Arth P emp J L Boals Inc r318 Dean
Campbell Isaiah (Edith) lab h431 S. Adams
Campbell Jas H (Laura M) wtchmn Schramm Inc h352 E. Biddle
Campbell John reporter Daily Local News r West Chester Gardens
Campbell Wm lab r431 S. Adams
Campbell Willis S. r352 E. Biddle
Cane Marshall (Lulu) barber r12 S. Matlack
Cann Harry E. (Eastern Sales Co) r Marshallton Pa
Cannon Anna L clk r227 S. High
Cannon Cath M r227 S. High
Cannon Hannah L clk Natl Bank of Chester County and Trust Co r227 S. High
Cannon John M h227 S. High
Cannon Wm A asst mgr r227 S. High
Cantor Matthew J (Frances; Peitzman & Cantor) h Philadelphia Pa
Canty Henry (Mary) lab h114 S. Matlack
Canty Jesse lab r114 S. Matlack
Capwell Thos H cost acct Schramm Inc r133 E. Gay
Caracciolo Domenico (Josephina) gro 354 W. Chestnut h do
Cardwell Caroline C (wid Geo G) h19 W. Barnard
Cardwell Geo G (Adelaide C) slsmn h344 E. Biddle
Cardwell J Russel drf tsmn r344 E. Biddle
Cardwell Lloyd lab h rear 239 S. Matlack
Cardwell Robt H taxidermist 19 W. Barnard r do
Cardwell Wm C carp r344 E. Biddle
Carey Alice B sten r29 Price
Carey Anna R tchr r209 S. High
Carey Clara B (wid Robt) h29 Price
Carey Eliz S. tchr r29 Price
Carey Florence r500 Nields
Carey Harry D (Anna M) tinsmith h111 W. Market
Carey Helen C student r300 W. Lafayette
Carey Loftus W. (Emma A) atndt Jas A Redmond Jr r126 E. Market
Carey Margt R cash Garden Theatre r300 W. Lafayette
Carey Richd C (Rebecca) pkr Keystone Tag Co h502 Nields
Carey Robt J (Annie G) mgr Chester County Plmbg Supply Co h300 W. Lafayette
Carey Wm E. h500 Nields
Carey Wm E. jr emp Schramm Inc r500 Nields



Page 57

Carey Wm J (Edith M) mgr Jos T Harkness h16 W. Washington
Carl Mildred C h227 W. Miner
Carleton Frank J (Laura D) chiropodist 2 W. Market R503 h RD 4
Carlisle Wm H (Cora E) lab h214 W. Lafayette
Carlson Alice tchr W. C High Sch r40 E. Market
Carlson John (Ellen M) auto repr 14 N. Matlack h117 Linden
Carnathan Walter A formn Phila Electric Co r Chatwood Pa
Carpenter Bessie E. Mrs h140 Magnolia
Carpenter Chas eng r309 N. Walnut
Carpenter Irving A batteries 10 S. Matlack h Chatwood Pa
Carpenter Jasper O (Bessie) emp Denney Tag Co r Green Hill
Carpenter Wm G ordermn Phila Electric Co r RD 3
Carroll Jas W. barber John N. Chandler h117 Nields
Carson Anne E. opr Keystone Tag Co r540 S. Adams
Carson Archie Y (Anna) lab r540 S. Adams
Carson Caroline E. clk Geo W. Hare r925 N. New
Carson Emily Mrs h925 N. New
Carter Cath Mrs waitress Overtown Dining Room r604 E. Barnard
Carter Geo M (Laura H) janitor Natl Bank of Chester County and Trust Co h315 Dean
Carter Howard E. (Cath R) carwasher h604 E. Barnard
Carter Irene lndrs r252 E. Gay
Carter J Herbert (Lida) bkpr Natl Bank of Chester County and Trust Co h124 E. Chestnut
Carter Jos J (Anna L) clk Am Stores Co h437 W. Gay
Carter Jos R (Marion I) carp h326 Dean
Carver Mary E. h504 S. High
Carville John E. (Etta) clk Recorder of Deeds r Parkerville Pa
Cascerio Dominick (Josephine) lab h125 N. New
Cashwiler Florence r334 W. Miner
Cassel Mildred instr Homeopathic Hosp r do
Cassidy Catharine R clk r204 N. Adams
Cassidy Eleanor P tchr r122 E. Gay
Cassidy Jos M (Teresa M) servicemn Schramm Inc r259 E. Chestnut
Cassidy Mark B (Retta) pntr h403 E. Washington
Cassidy Patk h122 E. Gay
Cassidy Thos J r204 N. Adams
Castagna Mary (wid Ernest) bkpr r220 W. Chestnut
Castelucci Silvestre baker r237 W. Chestnut
Caswell E. Earl cablemn Bell Tel Co r203 S. Walnut
Cataldi John (Agnes) lab h309 Hannum av
Catanach Anna P (wid Notmen G) h222 E. Washington
Catanach Margt N. r222 E. Washington
Catanach Notman G r222 E. Washington
Cattella Frank M (Mary C) lab h114 Nields



Page 58

Cavanna Nellie Mrs r109 S. Brandywine
Ceola Frank B (Sara R) lab r417 N. New
Cessna John student r203 S. High
Chalfant Geo O phys 25 S. Church h do
Chalfant Harold L dentist 22 S. High r25 S. Church
Chalfont Helen emp Charles Stores Co r RD 4
Chamberlain Anna M r303 N. High
Chamberlain Jas L (Alice C) slsmgr h311 S. Church
Chamberlain Martha J h303 N. High
Chamberlin Clarence (Annie) clk h202 N. Church
Chamberlin Walter C (Alice) emp Denney Tag Co h135 Sharpless
Chambers Clara P clk West Chester Lndy r142 W. Union
Chambers Danl M lab r206 W. Lafayette
Chambers Edw lab r113 S. Poplar
Chambers Evelyn H sten Chester Co Legal Intelligencer r127 W. Miner
Chambers Howell (Helen) clk h327 S. Darlington
Chambers Irma L (wid Wm R) h24 S. Church
Chambers Jas lab r113 S. Poplar
Chambers John H jr (Alice C) electn r10 N. Darlington
Chambers Leebert G slsmn Milton W. Durnall Co r Marshallton Pa
Chambers Marian tchr W. C High Sch r32 S. Church
Chambers Marshall mech Milton W. Durnall Co h Marshallton Pa
Chambers Sara A (wid Robt L) h142 W. Union
Chambers Wm E. jr (Eva M) plant mgr Edw H Jacob Inc h Wilmington pike
Chance Irene Mrs dom r534 S. High
Chandler Chas L (Marjorie) clk h526 N. Church
Chandler Donald rep West Chester Lndy r Wilmington pike
Chandler E. Pearl nurse 117 E. Chestnut r do
Chandler Ellsworth (Margt) lab h236 W. Market
Chandler Elmer (Dorothy) installer r13 S. High
Chandler Gertrude H dep clk of the Courts Court House h303 W. Miner
Chandler John N. barber 18 E. Gay r121 W. Chestnut
Chandler Llewellyn dep Register of Wills Court House r Toughkenamon Pa
Chandler Walter (Nellie) lab h128 W. Barnard
Chaney Mary E. Mrs r434 S. Walnut
Chapelle Amelia Mrs clk Mosteller's Inc r34 S. High
Chappman Gertrude dietitian Homeopathic Hosp r do
Charles Stores Co Inc Jos H Becker mgr dept store 9 W. Gay
Charsha Calvin F (Mary) lab h129 Evans
Charsha Glenn A (Florence D) lab h233 W. Washington
Chaxelle Amelia (wid Alf) tchr h34 S. High
Chaxelle Kathryn tchr r34 S. High
Chester County Agricultural Extension Assn Jos S. Oberle county agt Kath M Stewart rep 13 N. High
Chester County Building & Loan Assn Thos W. Baldwin pres Davis R Eachus sec Elbert N. Pusey treas 15 E. Gay
Chester County Chapter Daughters of the American Revolution meets 3d Wednesday at homes of members Eliz W. Zook sec r443 N. Walnut
CHESTER COUNTY COURT HOUSE, 10 N. High



Page 59

CHESTER COUNTY CREDIT BUREAU, Pierson Embree M&r 6 S. Church, Tel 1570
Chester County Farm Bureau Paul L Coates pres Chas J Jarrett v-pres Jos Cope sec Isaac A Passmore treas 22 E. Market
Chester County Farm Products Assn Guy L Hayman pres Herbert C Barker sec Philip Price treas 13 N. High
Chester County Garage (Brinton & Darlington) garage 17-21 W. Miner
Chester County Health & Welfare Council John W. Herring director 2 W. Market R601
Chester County Historical Society meets 3d Tuesday 121 N. High J Carroll Hayes pres h436 N. Church Geo B McCormick sec h201 S. Walnut
Chester County Home and School League Mrs Henry N. Schramm sec 412 W. Miner
CHESTER COUNTY HOSPITAL, Everett S. Barr MD Director, Boot Road, Tel 895
Chester County Hospital Auxiliary Mrs Chas M Kerwin pres 116 Ashbridge
Chester County Law & Miscellaneous Library Assn Edw W. Young sec meets 1st Monday in January 24 W. Market
Chester County League of Women Voters Mrs C Albert Fox chairmn meets 1st Wednesday each month 2 W. Market R601
Chester County Legal Intelligencer G Glancy Wilson publr 2 W. Market R500
Chester County Mushroom Laboratories (Jos W. Stroder, G Raymond Rettew, Floyd W. Devine) mushroom spawn E. Rosedale av
CHESTER COUNTY NURSERIES (Martin E. Lorgus and Clarence F Lear), 501 E. Biddle at Penn, Tel 158

CHESTER -- COUNTY OF

COURT HOUSE, 10 N. High
President Judge J Frank E. Hause
Judge, Wm Butler Windle
CLERK OF COURTS, Wm H Moore, Deputy Gertrude Chandler, Tel 211
DISTRICT ATTORNEY, John N. Guss, Assts Philip J Reilly, Raymond B Reid 2 W. Market, Tel 27
SHERIFF, Howard S. Green, Deputies John Johnson Jr, Aldus M Seldomridge, Tel 212
Probation Officer, Deborah P Warrington
Juvenile Detention Home, 228 W. Gay, Mrs Lucy Masterson matron
County Prison, 235 W. Market, Edwin H Musser warden John L Glower deputy, Mrs Anna G Musser matron, Drs John L Johnson and G O Chalfont physicians
PROTHONOTARY, W. Perry Tyson, Deputy J Ira Woodward, Tel 222



Page 60

CHESTER COUNTY OF -- Contd

Jury Commissioners, David Valentine (Downingtown), Francis K Moran (West Chester), Howard S. Green (Willistown)
COUNTY COMMISSIONERS, John C Brock Pres, Harry S. Hause Sec, Harris R Butler, N. C Kane Chief Clk, Howard W. Troutman Attorney, Tel 118
COUNTY TREASURER, Alger C Whitcraft, Deputy John L Clower, Asst Deputy Harvey W. Krauser, Asst Deputy, Tel 221
CONTROLLER, Edward J Breece, Deputy John Pierson, Tel 1897
RECORDER OF DEEDS, Geo W. Klenk, Tel 223
REGISTER OF WILLS, W. Penn Hoopes, Deputies Margaret C Hubbard, Llewellen Chandler, Tel 220
SURVEYOR AND ENGINEER, Thomas G Colesworthy, Asst George Regester, Tel 227
DIRECTORS OF POOR, Florence B Cloud, Wilmer B Cox, Charles L Huston
CORONER, Herbert C Ford, Deputy Coroners A C Bishop, Pennock Holton, Tel 598-J
Health Officer, Victor H deSomoskeoy 2 W. Market
Sealer of Weights and Measures, J Foreman Cox, asst Jos Springer
Supt of Schools, Clyde T Saylor, 2 W. Market
Farm Agent, Jos S. Oberle Law
Librarian, Martin C Welsh
County Home, Embreeville, Pa, Wm B Passmore steward
Hospital for Insane, Embreeville, Pa, Dr A W. Gottachall supt
Chester County Plumbing Supply Co Robt J Carey mgr 112 E. Gay
Chester County Recreation Board Edwin S. Phillips pres Molly L Flynn supt 2 W. Market R601
CHESTER COUNTY TRUST COMPANY, J Everton Ramsey Chairman of Board, E. Raymond Scott Pres, Wm P Sharpless, Edward W. Young, George Balderston and George J Brinton V-Prests, Norris S. Ingram Sec-Treas, John Clement Cooper Asst Sec-Asst Treas, Elbert N. Pusey Trust Officer, George S. Roberts Title Officer, Davis R Eachus and Frank W. Temple Real Estate Officers, Robert E. Surtees, Mildred G Cooper and Marion H Reid Asst Trust Officers 15 E. Gay, Tel 33 (See front cover)
Chester County Tuberculosis Society meets 2d Tuesday at 2 W. Market Mrs I R Comfort sec r300 N. Penn
Chester Valley Bus Depot Geo C Orner agt 114 N. High
Chester Valley Bus Lines Inc Eric H Biddle pres-genl mgr Lawrence J Morris v-pres Ernest Kelly treas Wayland H Ellsbree sec 212 W. Market
Chew Alphonso C (Edith C) barber 104 N. New h do
Chew Harriet (wid Robt H) h404 Hannum av
Chew Walter (East Side Garage) r404 Hannum av
Cheyney E. Price trust officer h25 S. High
Cheyney Marion L gift shop 130 W. Gay r128 do
Cheyney R Walter (Martha W) plmbr James Bros h128 W. Gay
Cheyney W. Edwin (Anna) chauf h W. Rosedale av
Cheyney Warren J (Florence E) clk h329 Dean



Page 61

Cheyney Wilmer (Ellen H) h402 W. Miner
Chomalou Steph (Sophie) baker h134 W. Chestnut
Chrisman Annie J r427 W. Miner
Chrisman Chas S. (Bertha S) h435 W. Miner
Chrisman Charlotte S. tchr r435 W. Miner
Chrisman M Eliz h427 W. Miner
Chrisman Martha (wid Henry) r610 S. Walnut
Chrisman Saml N. (Alice D) lab h392 Nields
Christie Bessie P clk Peter F Fath r235 Dean
Christo Jas (Dorothy; Church St Shoe Shine Parlor) h11 N. Church
Christy Elmer C (Ruth E) lab h133 W. Union
CHRYSLER AUTOMOBILE AGENCY, Battin Motor Co Distributors 327-331 E. Gay, Tel 980 (See adv in Automobile Dept)
Church of Sure Foundation Rev Edwin C Shisler pastor 20 W. Union
Church of the Holy Trinity Rev J A Winterstein pastor 238 S. High
Church Street Shoe Shine Parlor (Chas Klales, Jas Christo) 7 N. Church
Cialina Balisaril (Mary) lab h213 W. Chestnut
Cialina Vincent (Rose) r213 W. Chestnut
Ciccarone John E. (Frances; On Time Cleaners & Dyers) h248 E. Chestnut
Cinnorre Cecil (Sevena) lab h320 N. Darlington
Cinnorre Louis tailor r320 N. Darlington
Cipolla Elia (Anna M) emp Schramm Inc h230 N. Darlington
Cipolla Leo sec r230 N. Darlington
Civial Jas J firemn Phila Electric Co h314 W. Washington
Civial John F student r314 W. Washington
Clamenti Ralph (Frances D) lab h349 Hannum av
Clancy Jas J (Sarah M) lab h340 E. Biddle
Clanton Pauline emp Charles Stores Co r RD 5
Clark Arabel W. tchr r344 W. Union
Clark Chas E. r114 E. Barnard
Clark Chas R (Elsie T) mech h207 Wollerton
Clark Clara Mrs r114 E. Barnard
Clark Clarence lab r302 E. Barnard
Clark David h149 E. Miner
Clark Effie (wid Frank) h314 W. Chestnut
Clark Eliz student r135 Nields
Clark Emma dom r528 Waverly pl
Clark Esler H carp r14 S. Walnut
Clark Fredk D (Christine) cook h701 E. Barnard
Clark Griffith S. (Josephine O) mgr h411 N. Franklin
Clark J Theo (Mary E) meatctr h14 S. Walnut
Clark John A r428 E. Miner
Clark John N. mgr Personal Finance Co of Coatesville Woolworth bldg R6



Page 62

Clark Jos G student r344 W. Union
Clark Jos S. teller Natl Bank of Chester County and Trust Co h RD 3
Clark Lois M instr rural edu State Teachers College r do
Clark Mabel C clk Bell Tel Co r321 S. Walnut
Clark Mary lndrs h528 Waverly pl
Clark Mary E. tchr State Teachers College r527 S. High
Clark Townsend (Helen) linemn Phila Electric Co h643 S. Matlack
Clark W. Jesse student r344 W. Union
Clark Walter (Bessie) dairymn h135 Nields
Clark Walter A formn Daily Local News h321 S. Walnut
Clark Wm A (Nancy H) lab h432 E. Miner
Clark Wm B (Esther) driver Eachus Dairies h228 W. Lafayette
Clark Wm H (Pearl; Clark & Hulme) h344 W. Union
Clark Wm H asst teller Natl Bank of Chester County and Trust Co r RD 3
Clark & Hulme (Wm H Clark, Wm M Hulme) real est 2 W. Market R401
Clay Arth (S Agnes) cement wkr h21 Maple av
Clay Helen D tchr r25 E. Miner
Clay Henry firemn h235 Maple av
Clay Lillie E. supt r25 E. Miner
Clay Lucretia S. (wid Wm) h25 E. Miner
Clay Norman spoke fnshr Hoopes Bro & Darlington Inc r625 Maple av
Clayton Freeman (Hanna) emp Denney Tag Co r213 W. Miner
Clayton John L (Anna S) slsmn J L Boals Inc h703 S. Walnut
Clayton Mary sten Denney Tag Co r25 S. High
Cleland Florence T (wid Chas S) h415 W. Union
Clements Howard F (Effie) pntr h535 S. Franklin
Clendenin Dorothy J student r17 S. Church
Clendenin Jas R (Marian A) mgr meat dept Am Stores Co r318 N. Darlington
CLERK OF COURTS (See Chester -- County of)
Clett Mary B r424 Dean
Clinch Rebecca (wid Isaac) h416 N. Darlington
Cline Fredk E. (Sabra) driver h209 W. Lafayette
Cline Jas B gdnr h641 S. Matlack
Cline Wm J (R Eleanor) taxidermist 641 S. Matlack r do
CLOMPUS E. M (Mollie C), Structural Material for Builders, Scrap Iron and Metals 3 N. Wayne, Tel 1010, h406 W. Gay (See backbone)
Close Angelo (Philomena) lab h119 E. Barnard
Close Harry M r119 E. Barnard
Close Louis lab r119 E. Barnard
Close Thos lab r119 E. Barnard
Closson David M (Flora A) mgr h125 E. Market
Closson Franklin S. r125 E. Market
Cloud Chas B r518 S. New
Cloud Chas W. (Hannah) clk John J Furlong h243 Dean
Cloud Florence B member Directors of the Poor Court House h Kennett sq RD
Cloud Sadie E. h518 S. New
CLOUD SAMUEL P (Helen M), Cashier First National Bank of West Chester, h W. Chester RD 6



Page 63

Cloud Sara A (wid Abner) r126 S. High
Clouser Annie G (wid H Jas) h116 S. Walnut
Clouser Harry L Rev r116 S. Walnut
Clouser Wm J asst storekpr Phila Electric Co r25 S. Walnut
Clower John L (F Eliz; Glower & Brosius) h425 Price
Clower Mildred tchr W. C High Sch r425 Price
Clower & Brosius (John L Clower, Geo A Brosius) bldg contr 401 W. Miner
Coates Eleanor nurse Homeopathic Hosp r do
Coates Paul L pres Chester County Farm Bureau h Parkesburg Pa
Coborne Millinery (Louise C Corson, Julia L Osborne) 36 S. High
Cobourn Frank P (Eliz W) dentist 112 S. High h do
Cochran Henry (Anne) bus line h225 E. Washington
Cochran Lillie (wid Wm C) h117 E. Washington
Cochrane Chrissie dom r228 W. Miner
Cock Marian h227 W. Miner
Coffey Geo W. linemn Phila Electric Co r321 S. Darlington
Cohee Curtis I (Mary) sec h242 Dean
Cohen Danl L (Rose) gro 148 E. Miner h146 do
Cohen Morris (Sarah S) shoes 107 W. Market h105 do
Cohen Wm (Sonia) live stock 117 E. Main h do
Cole Geo r324 W. Chestnut
Cole Isaac h127 S. Worthington
Cole Jas C porter R Parke Regester r34 N. New
Cole Josiah (Edna) lab h339 Hannum av
Cole Maria (wid Lewis) h120 S. Matlack
Cole Mary B r7 S. Franklin
Cole Mary H bkpr Boston Shoe Store r302 S. Darlington
Cole Mitchell H (Sadie I) lab h9 S. Worthington
Cole Wm (Mary) lab h518 Maple av
Coleman Caroline M emp Mrs Sara J Spangler r126 E. Barnard
Coleman David H jr clk Denney Tag Co 22-30 W. Barnard
Coleman Henry B (Laura S) sec and asst treas Hoopes Bro & Darlington Inc h138 E. Washington
Coleman Henry B jr student r138 E. Washington
Coleman Jos P meter tester Phila Electric Co r E. Goshen RD 1
Coleman Laura S. tchr W. C High Sch r138 E. Washington
Coleman Mary T emp Mrs Sara J Spangler r126 E. Barnard
Coleman Richd A (Dorothy C) genl mgr Vilsack-Smith Inc h438 Sharpless
Coleman Virginia E. r138 E. Washington
Colesworthy Loretta T student r601 Price
Colesworthy Thos G (Lauretta) county surveyor and eng Court House h601 Price
College Lunch (Gus Boortsalas, Peter Manos) 2 E. Market
Colley Gladys Mrs lndrs West Chester Laundry r224 W. Washington



Page 64

Collicott Faye E. tchr State Teachers College r311 S. Church
Collier Emma nurse Homeopathic Hosp r do
Collier Maynard (Thelma) electn h237 W. Gay
Collins Helen M dom r315 N. Matlack
Collins Jeremiah T (Mary) eng h315 N. New
Collins Jos E. (Ruth D) lab h11 N. Matlack
Collins Lane V jr clk DeHaven's Drug Store r507 S. Walnut
Collins Margt K usher Garden Theatre r136 Lacey
Collins Mary C student r136 Lacey
Collins Matthew T (Ella E) lab r136 Lacey
Colonial Apartments 25 S. High
Colston Arth G (Anna M) br mgr Hubbs Stores Corp h220 W. Washington
Comfort Geo B (Ruth L) fcty mgr Schramm Inc h300 N. Penn
Comfort Harold student r202 N. Penn
Comfort I Roberts (Adelaide B) h300 N. Penn
Comfort Mary B student r300 N. Penn
Comfort W. Everett drftsmn r202 N. Penn
Comfort Walton F clk Schramm Inc r202 N. Penn
COMMISSIONERS -- COUNTY (See Chester -- County of)
Commons Lydia S. r241 Dean
Company I 111th Infantry PNG Capt Jos M Reilly 228 N. High
Comptroller -- Borough (See West Chester -- Borough of)
Conard Margt E. Mrs matron W. C High Sch r413 N. Walnut
Conard Phebe (wid Bayard C) h223 W. Miner
Confer Chas H clk r116 W. Union
Confer Ethel L student r116 W. Union
Confer Harry C (Cora E) slsmn h116 W. Union
Congdon Chas F student r525 S. Matlack
Congdon Wm E. (Regna J) bulb grower h525 S. Matlack
Connell Mary tchr State Teachers College r527 S. High
Connell Mary M Mrs h121 N. Darlington
Connelly Isabell G (wid John L) h303 N. Walnut
Connelly Mary E. r303 N. Walnut
Conner Anna M (wid Jas A) h320 W. Union
Conner Blanche L dom r319 W. Miner
Conner Edw J (Florence R) mach Conner & Darrh h105 N. Darlington
Conner Ethel E. slswn r105 N. Darlington
Conner Horace R (Esther G; Conner & Darrh) h317 N. New
Conner John W. teller Natl Bank of Chester County and Trust Co 17 N. High h RD 7
Conner Leon L (Adelaide) dept mgr Lewis & Ogborn h36 E. Miner
Conner & Darrh (Horace R Conner, Wm W. Darrh) auto dlrs 200 S. High
Conover C VanDyke (Mary) coach h223 S. Walnut
Conrad Dorothy M r436 S. Walnut
Conrad Janith L sten Edw H Jacob Inc r436 S. Walnut
Consumers Gas Co Henry W. Graff mgr service station 311 E. Gay
Continental American Life Insurance Co ins 26 S. Church
CONTROLLER -- COUNTY (See Chester -- County of)
Conway Albert E. (Elsie S) h405 S. Walnut
Conway Margt dom r601 N. Walnut
Cook Chas S. (Florence) h214 W. Biddle



Page 65

Cook Lindley E. student r214 W. Biddle
Cook Michl F (Annie P) asst proof rdr Daily Local News h126 Magnolia
Cook Ruth spring wkr r214 W. Biddle
Cook Stella lndrs h408 E. Miner
Cook VanBuren (Mary T) slsmgr Keystone Tag Co r3 W. Biddle
Cooke Julia T opr Bell Tel Co se cor Market and Walnut r212 Linden
Cooper A Emily tchr r304 S. Darlington
Cooper Annie (wid Jas W) h616 S. Matlack
Cooper Chas (Ada) lab h211 E. Market
Cooper Chas M (Gertrude) clk h304 S. Darlington
Cooper Elsie M (wid Jas) r122 N. Darlington
Cooper Harold M decorator Mosteller's Inc r304 S. Darlington
Cooper Harry (Irene D) junk h N. Garfield 3 N. E. Gay
Cooper Helen lndrs West Chester Laundry 322 W. Market
Cooper Horace r8 N. New
Cooper J Bailey h314 W. Barnard
Cooper J Clement (Anna T) sec West Chester Pioneer Corp h217 W. Miner
COOPER JOHN CLEMENT (Anna T), Asst Sec-Asst Treas Chester County Trust Co, 15 E. Gay, h217 W. Miner
Cooper Jos (Ida) h211 E. Market
Cooper Julia A sten r120 Lacey
Cooper Marriott A (Lewin W) clk h317 W. Washington
Cooper Mary L h120 Lacey
Cooper Mildred G asst trust officer Chester County Trust Co r304 S. Darlington
Cooper Raymond G paperhngr Wm S. Hayes & Son r304 S. Darlington
Cooper T Willard teller First Natl Bank of West Chester r304 S. Darlington
Cope Caroline h41 W. Gay
Cope Debbie r41 W. Gay
Cope Geo R (Agnes B) mach 143 W. Gay h do
Cope Harriet matron The Barclay Home r11 W. Chestnut
Cope Jesse r444 N. Walnut
Cope Jos v-pres Nat Farm Loan Assn of Chester County sec Chester County Farm Bureau and mgr Rural Service Agency 22 E. Market h PO Box 71
Cope Mary r41 W. Gay
Cope Robt lab h121 E. Washington
Copeland Horton D carp r108 E. Biddle
Corbin Doctor G (Mary A) chef r361 E. Biddle
Corcoran Agnes J sten J Carroll Hayes r9 N. Matlack
Corcoran Esther F clk h200 W. Market
Corcoran Harry A lab r9 N. Matlack
Corcoran Henry P (Anne) asst sec Chester Valley Bus Lines Inc h213 W. Washington
Corcoran John F (Helena C) pntr h128 W. Chestnut



Page 66

Corcoran John J lab r122 Lacey
Corcoran Jos J nurserymn r9 N. Matlack
Corcoran Jos L lab r122 Lacey
Corcoran Mary J (wid John) h9 N. Matlack
Corcoran Patk H (Ellen A) h10 N. Darlington
Corcoran Wm J (Mary E) archt h139 E. Biddle
Corcoran Wm R pntr r9 N. Matlack
Cornog Harriet emp Friends Boarding Home r444 N. Walnut
Cornwell Danl slsmn r339 N. Franklin
Cornwell Edw drftsmn r339 N. Franklin
Cornwell Ella E. (wid Gibbons) h339 N. Franklin
Cornwell Gibbons G (Eva P) slsmgr Denney Tag Co h215 N. Penn
Cornwell Martha J r W. Virginia av nw cor N. Darlington
CORONER (See Chester -- County of)
Corson Louise C (Coborne Millinery) h38 S. High
Cosgriff Edmund F mgr Theatre Grill r431 N. New
Cosgriff Jos B slsmn Thos J Redmond r431 N. New
Cosgriff Lewis clk r431 N. New
Cosgriff Margt (wid Jos B) h431 N. New
Cosgriff Wm A clk Dime Savings Bank r431 N. New
Cosgrove Alice C (wid Eug) h147 W. Gay
Cosgrove Eliz A r147 W. Gay
Cosgrove Eug J appr r147 W. Gay
Cosgrove Helen F r147 W. Gay
Cosgrove Madeline R nurse Homeopathic Hosp r147 W. Gay
Cosgrove Margt C clk r147 W. Gay
Cosgrove Mary A bkpr r147 W. Gay
Cosgrove Paul J (Miriam) mgr Sager Weather Strip Co h3 S. Brandywine
Cotter Cath emp Denney Tag Co r100 N. New
COTTER EDWARD F (Mary A; McCormick & Cotter), h312 W. Biddle
Cotter Frank V (Mary) pntr h134 N. Church
Cotter John H (Anna) emp Schramm Inc h400 W. Lafayette
Cotter Jos J (Anna M) lab h722 S. Matlack
Cotter Louis L jr chauf Atlantic Refining Co r Glen Mills
Cotter Wm T mgr McCormick & Cotter h447 N. New
Cottingham John r103 S. Walnut
Cotton Mary R (wid Melville) h123 W. Barnard
Coughlin Sallie r605 S. High
Coulston Anna M student r408 E. Gay
Coulston Chas D (Mary) lab h408 E. Gay
Coulston Mary E. clnr Wm J Kauffman r408 E. Gay
Councilmen -- Borough (see West Chester -- Borough of)
Countee Geo D (Ruth) lab h245 S. Matlack
County Home (see Chester -- County of)
County Kar Parts Co auto parts 122 W. Market
COUNTY OF CHESTER (See Chester -- County of)
County Prison (see Chester -- County of)
Court House 10 N. High
Court Mildred clk J J Newberry Co r318 W. Biddle
Courtesy Hosiery Shop Mrs Edythe Johnson mgr 4 S. Church
Courts -- County (see Miscellaneous Information at front of directory)
Coveny E. Leo (Anne) supt h621 S. Walnut
Coverdale Jas jr meat ctr r509 N. Walnut



Page 67

Coverdale Jas R (Mary) dept mgr Gt A & P Tea Co h509 N. Walnut
Coverdale M Madolyn credit clk Phila Elec Co r509 N. Walnut
Cox C Wesley (Laura M) carp h11 S. Church
Cox Chas F (Mary N) driver Phila Elec Co h RD 1
Cox E. Evelyn tchr r W. Rosedale av
Cox Edw H (Helen) linemn Phila Elec Co h205 Wollerton
Cox Gladys R tchr r11 S. Church
Cox J Foreman (Maude) sealer weights and measures Court House r Malvern
Cox Jas M lab r126 W. Barnard
Cox John H (Anna C) carp h W. Rosedale av
Cox Jos G Rev asst pastor StAgnes R C Church r233 W. Gay
Cox Lewis J (Mattie) lab h126 W. Barnard
Cox Louis mech N. Harlan Slack h Chatwood
Cox Mary E. r513 S. Matlack
Cox R Walter (Anna M) janitor h128 W. Union
Cox Walter A instr health education State Teachers College r227 S. High
Cox Warren B (Nellie) slsmn r239 W. Barnard
Cox Wilmer B member Directors of the Poor Court House h Malvern RD
Coyle Edw J Rev asst pastor St. Agnes R C Church r233 W. Gay
Crabtree Arnold woodwkr West Chester Millwork Co h RD 6
Crabtree John lab West Chester Millwork Co h RD 6
Craghead Roy L (Esther G) quarrymn h325 N. New
Craig Helen R r40 E. Miner
Craig Jas C Rev (Mary) h302 E. Gay
Craig Louis O carp h40 E. Miner
Craig Walter (Helen) asst sec Penn Mutual Fire Ins Co h40 E. Miner
Cramer Oliver H (Ione) osteopath 35 S. High h do
Crandell Katharine Mrs dom 404 W. Union
Crane A Ross (Mary J) dentist 100 W. Virginia av h do
Craven Anna R (wid John V) h416 N. Matlack
Craven John V jr (Olive) author h418 N. Matlack
Crawford Chas H (Estella E) car washer h136 E. Barnard
Crawford Elwyn (Clara M) lab r402 E. Barnard
Crawford Emma Mrs r402 N. Darlington
Crawford Peter caretaker Elks Home r133 W. Market
Crescentini Marcel (Mary) mason h317 S. Church
Cressman Geo R (Martha) county asst supt of schools h520 S. Church
Crisman Marcus B (Myrtle) dentist 2 W. Market R300 h201 S. Walnut
Criswell Geo h113 W. Market
Criswell Geo A (Mildred) lab h108 E. Miner
Criswell LeRoy W. (Jessie) rep West Chester Laundry r125 W. Barnard
Criswell Margt Mrs h125 W. Barnard



Page 68

Critz Rebecca M gift shop 34 S. High h do
Croll Mary A h131 W. Chestnut
Croll Walter L (Eleanor H) phys 500 W. Union h do
CROLL WILLIAM M, Sec-Treas Highland Dairy Products Co, r Chester, Pa
Cromleigh Prudie (wid Sobescus) h509 S. Church
Cromwell Arth D tchr State Teachers College r S. Church
Crooks Saml G (Margt B) farmer h435 Nields
Cropsey Isadore E. tchr State Teachers College r Main bldg
Crosby Arbutus C opr Bell Tel Co r141 E. Gay
Crosby Cath A r141 E. Gay
Crosby Edwin emp Denney Tag Co h RD 3
Crosby Luke J (Lidie M) ordermn Phila Elec Co h409 S. Matlack
Crosby Wm J (Mabel D) lab H320 S. Matlack
Crosley Geo H (May E) meats 142 W. Gay h RD 3
Crosley Jean T Mrs bkpr Natl Bank of Chester County and Trust Co r31 E. Gay
Crosley John W. (Sarah) formn h303 Price
Crosley Ruth A sten Robt S. Gawthrop r430 Price
Crosley Thos T (Mary Y) hauling 430 Price h do
Croslin Robt r361 E. Biddle
Crossan Edw J (Sally) emp Schramm Inc h210 W. Chestnut
Crossan Fred H (Beulah) lino opr Daily Local News h210 W. Chestnut
Crowe Alf L Mrs h26 S. Church
Crowe Belle D (wid J Frank) h408 W. Miner
Crowe Florence L sec West Chester B & L Assn r408 W. Miner
Crumbach Jas F (Madeline M) lab h314 E. Marshall
Cugino Anthony lab r307 W. Chestnut
Cugino Donato J lab Edw H Jacob Inc h307 W. Chestnut
Cugino Michl (Anna) lab h307 W. Chestnut
Cummings Clarence student r340 W. Gay
Cummings Dean (A May) atndt Consumers Gas Co h328 N. Darlington
Cummings Dorothy M beauty shop 119 E. Market r do
CUMMINGS ORLANDO J (Abby), Music Teacher, Piano and Violin 119 E. Market, h do, Tel 824-W
Cummings Wayne B (Eliz) h126 E. Miner
Cummins John clk Harman & Voltz r112 N. Wayne
Cummins Ruel L (Eliz) baker h112 N. Wayne
Cunningham Clarence F (Ethel G) stone ctr David Jones h202 W. Market
Cunningham John E. h16 S. Church
Cunningham Mabel G Mrs bkpr First Natl Bank of West Chester r16 S. Church
Cunningham Margt A r202 W. Market
Cunningham Martha L supvr Homeopathic Hosp r do
Cunningham Minnie J clk h324 S. Darlington
Cunningham Oscar G (Eliz) eng Denney Tag Co h614 S. High
Curley Jos br mgr American Stores Co h Manoa
Curran Kevin E. plmbr Louis N. Davis h Chatwood
Currin Josephine (wid Wm) r253 E. Chestnut
Curry Anita M Mrs h347 W. Market
Curry Chalkley (Laura B) lab h400 N. Penn
Curry Frances W. r326 W. Washington
Curry Jos lab h249 E. Chestnut
Curry Smith T (Eliz M) clk h326 W. Washington



Page 69

Curry Wm E. (Matilda) emp Denney Tag Co h Philadelphia
Curtin Wm D (May C) linemn Bell Tel Co h234 W. Market
Cutrate Cleaners M Drummer mgr 37 E. Gay

D

Dabundo Domenic (Mary) lab h116 N. New
Dabundo John r116 N. New
Dabundo Pasquale r116 N. New
Dailey Bessie C r222 N. Penn
Dailey Chas J electn r222 N. Penn
Dailey Geo T nurseries r222 N. Penn
Dailey Hannah A sten r222 N. Penn
Dailey Jas J mach h222 N. Penn
Dailey Mary A bkpr Phila Elec Co r222 N. Penn
Dailey Wm A nurseries r222 N. Penn
Daily Benj W. tchr State Teachers College h223 S. Walnut
Daily Laura J (wid Paul M) cash American Stores Co r236 W. Gay
DAILY LOCAL NEWS (Daily Except Sunday), Daily Local News Co of West Chester, Pa, Inc, Publishers, C E. Stoneback Genl Mgr, E. L McKinstry Editor, Henry L Brinton Managing Editor, George L Anderson Advertising Mgr, Jos B Taylor Circulation Mgr, 8-12 S. High, Tels 1775-1776-1777 (See right top lines)
DAILY LOCAL NEWS COMPANY OF WEST CHESTER, PA, INC, Elbert N. Pusey Pres, J Everton Ramsey V-Pres, L Herbert Shields Sec-Treas, Charles E. Stoneback Asst Treas, Publishers of the Daily Local News 8-12 S. High, Tels 1775-1776-1777 (See right top lines)
Daisey Sarah A (wid Vincent) r207 N. Adams
Daisey Wayne E. mach Keystone Tag Co r207 N. Adams
Daisy Mary O Mrs waiter Purple & Gold Tea Room h101 N. Darlington
Daiuta David (Grace) lab h124 E. Barnard
Daiuta Henrietta emp Denney Tag Co r124 E. Barnard
Dale Dallett r300 Dean
Dale Sarah F (wid Geo) r106 Price
Daley Patk J (Eliz) lab h224 Nields
Daley Patk J jr r224 Nields
Daley Peter (Frances R) lab h233 E. Chestnut
Daley Richd J (Sarah) eng repr r224 Nields
Dallen Benj (Minnie) fruit 13 N. Church and produce 20 S. Church h125 W. Chestnut
Dallen Israel (Rachel; West Chester Sea Food & Poultry Market) h11 N. Church
Dallett Francis J (Christine N) h320 N. Matlack
Dalton Estelle S. student r1 S. Brandywine
Dalton Harman V (Minnie) elec contr 1 S. Brandywine h do
Dalton Jane r124 W. Barnard
Dalton Mary h124 W. Barnard
D'Amato Jos (Antoinette) lab h334 W. Gay
Damon Carrie h503 S. Walnut
Dampman Earl R (Mary E) barber h323 Dean


---   Go to the next page, the top of this page, the 1932 Directory index, Riggtown Home or the HIS480 Syllabus   ---

Copyright 2010 by Dr. James A. Jones