welcome to Riggtown logo

Boyd's West Chester Directory, 1918-1919
Names beginning with R, S, T, U and V (pages 75-92)

compiled by Jim Jones, spring 2009

---   Go to Riggtown Home or the HIS480 Syllabus   ---

---   Go to Riggtown Home or the HIS480 Syllabus   ---

page 75
Pyle Lydia J (wid Dindley B), 603 S Walnut
Pyle Maud (wid Sherman E), 133 Magnolia
Pyle Ida, nurse, 311 N High
Pyle Nellie, clerk, 426 Dean
Pyle Nellie, teacher, 311 N High
Pyle Norman G, laborer, 129 W Union
Pyle Norman J, U S Army, 229 W Union
Pyle Orpha C, 444 W Walnut
Pyle Thomas S, laborer, h 216 W Biddle
Pyle William P, carpenter, h 321 N Darlington

Q


Quaintance Hanna, cook, 444 N Walnut
Quigley William, clerk, 537 S Franklin
Quill Timothy J, foreman, 119 Magnolia
Quillen Louen W, machinist, 105 N Darlington
Quillen William A, foreman, 400 N Penn
Quinn Hannah, housekeeper, h 223 W Miner
Qursall Josephine E, 331 W Miner

R


Radmond Mary A, clerk, 330 W Barnard
Raggreio James, mason, 327 W Gay
RAKESTBAW BOBEBT M, president West Chester Overland Co, inc, h 23
E Marshall
Ralston John, 335 W Miner
Rambo Ann V, dressmaker, 328 N High
Rambo Clarence B, foreman, 19 S Church
Rambo Emma S, dressmaker, 328 N High
Rambo Morris, lineman, 127 W Market
Rambo Myrtle, 127 W Market
Rambo Nathan R, surveyor, 328 N High
Rambo Sarah W, dressmaker, 328 N High
Ramsey Estellena M, 113 E Barnard
RAMSEY J EVEBTON, president Chester County Trust Co, h
Swarthmore, Pa
Ramsey Samuel D, lawyer and secretary of Farmers and Mechanics'
Trust Co, 123 N High, h 605 S High
Rankin Charles A jr, farmer, 419 Dean
Ramstine Mary A (wid Levis), 16 Price
Ramstine Pauline, teacher, 16 Price
Rankin Charles C, physician, 419 Dean
Rapp Thomas J, carpenter, 311 S Darlington
Raub John H, clerk, h 218 W Biddle
Rawlings Emory C, laborer, 521 S Matlack
Rawlings R E Lee, fireman, 519 S Matlack
Ray Frank, laborer, 315 W Market


page 76

Ray Henry, driver, 342 E Miner
Ray Oscar W, grocer, 229 E Market
Raymond Anna S, matron, State Normal School
Raymond Walter, laborer, 316 S Matlack
Reagan Lawrence R, machinist, 321 W Washington
Reagan Roy M, engineer, 122 S Chestnut
Reagan Walter, spokemaker, 532 S Darlington
Reagin Edwin C, cigars, 33 W Market
Reagin Irvin G, clerk, 130 Lacey
Reamond James, road builder, 302 W Biddle
Reburn Curtis A, clerk p o, 121 W Barnard
RECORDER OF DEEDS, Court House
Redman Guy C, gout work, 197 S Church
Redmond Mary (wid James), 125 W Chestnut
Redmond Thomas M jr, ink, 330 W Barnard
Reece Elizabeth (wid Wilmer), 237 W Barnard
Reed Alphonso, billiards, 1 S Franklin
Reed Arthur B, machine hand, 133 E Gay
Reed Charles M, foreman, 124 W Chestnut
Reed Clarkson, carrier R D, 127 Dean
Reed Eva M Mrs, 121 E Barnard
Reed John A, upholsterer, 231 E Market
Reed Oscar, nurseryman, 135 E Miner
Reed Zane G, machinist, 121 E Barnard
Reed Roy, laborer, 433 Nield
Reeder George E, machinist, 710 S Matlack
Reed Clarkson, carrier R D, 123 Dean
Reagan Roy M, engineer, 122 S Chestnut
Reeder James F, grocer, 301 Hannum av, h 234 W Gay
Reeder Millard, grocer, Miner and New, h 710 S Matlack
Reeder Millard B, clerk, 710 S Matlack
Rees Anna, 444 N Walnut
Reese William F M, watchman, 321 S Church
Reeves Howard, clerk, 335 Sharpless
Reformed Episcopal Church of the Sure Foundation, W Union nr S
High
Regester Clifford C, machinist, 21 Price
Regester Courtland, 507 S Walnut
Regester George E, salesman, 324 Dean
Regester R Parke, constable, h 513 S Walnut
Reichert Frederick C, barber, 133 Magnolia
Reicherter Adele M, stenographer, 323 Dean
Reid Albert D, dentist, 605 W Gay
Reid Alice M, clerk, h 605 W Gay


page 77

Reid Arthur P, lawyer, 7 S High, and pres Penn Mutual Fire Ins Co
of Chester County, h 19 E Marshall
Reid Emma B (wid Alfred P), 131 W Chestnut
Reid James F, 338 W Miner
Reid Marion H, asst trust office Farmers and Mechanics' Trust Co,
h 605 W Gay
Reihl Harry, machinist, 312 W Washington
Reihl Henry, laborer, 312 W Washington
Reilly James P (P J Reilly & Sons), 101 N New
Reilly Joseph, U S Army, 101 N New
Reilly Patrick J (P J Reilly & Sons), 101 N New
Reilly P J & Sons, contractors, 314 E Gay
Reilly William C, nurseryman, 402 N Darlington
Rennard Jane, 115 E Market
Rennard Walter D, fireman, 547 S Matlack
Republican Headquarters, 10 N Church
Rettew Granville L, lawyer and postmaster, 13 N High, h 524 S
Walnut
Reyburn Curtis, machinist, 225 W Chestnut
Reynolds Isaac G, h S Church nr Normal av
Reynolds Wilson, clerk, 251 E Chestnut
Rhoades Joseph D jr, 24 S Church
Rhoades Mary C (wid Joseph), 1 N Matlack
Rhodeback George, munition works, 31 S Walnut
Ricci Andrew, laborer, 243 N Gay
Ricci Angelo, laborer, 243 N Gay
Richards Adelaide W, 306 N Franklin
Richards Eliza, 444 N Walnut
Richardson Alice A, 444 N Walnut
Ricei James, ice cream, 243 W Gay
Richardson George W, laborer, 328 Hannum av
Richardson Herbert W, plumber, 231 E Chestnut
Richardson Howard E, driver, 207 W Fayette
Richardson William, engineer, 326 Hannum av
Richey Mollie J, milliner, 36 W Gay
Richman Sarah (wid Harry H), 14 S Church
Ricketts Bertha, 401 S Adams
Ricketts George, laborer, 121 W Union
Riddle John, watchman, 621 S Walnut
Riddle William, machinist, 532 S Matlack
Ridgway John W, blacksmith, 306 W Biddle
Ridgway Roy, U S Army, 306 W Biddle
Rigg Charles P, paperhanger, 17 S New
Rigg Nora B, clerk, h 247 W Barnard
Riley Agnus, 222 E Gay
Riley Charles, assemblyman, 518 S Walnut
Riley Kate, 222 E Gay


page 78

Riley Mary, 222 E Gay
Riley Mary (wid Edward), 222 E Gay
Ring Misses, 117 W Miner
Rissinger Adam, flagman, 506 S Franklin
Rissinger George A, chauffeur, 134 E Miner
Rissinger Sarah R, 134 E Miner
Ritter Edward, helper, 118 W Union
Ritter John H, 139 N Union
Ritter John L, U S Army, 139 N Union
Robb John, carpenter, 34 W Barnard
Roberts Chene M, bokkeeper, 109 S Walnut
Roberts E Lavinia, dressmaker, 253 E Market
Roberts George S, secretary State Normal School, 109 S Walnut
Roberts Horace, lineman, 16 W Miner
Roberts Joseph, salesman, h 612 S High
Roberts Joseph E, machinist, 202 E Gay
ROBERTS MERCY A, h 217 E Washington
Roberts Milton S, lineman, 135 N Union
Robinson Catherine G, milliner, 36 W Gay
Robinson Frank W, laborer, 507 S Matlack
Robinson Henry W, wallpaper, 36 W Gay
Robinson Isaac A, grocer, 301 S Matlaek, h 528 S Matlack
Robinson Levis P, sawyer, 133 W Barnard
Robinson Lewis, junk, Market c Wayne, h 311 W Union
Robinson Martha B, 13 W Barnard
Robinson Mary A, 135 S Barnard
Robinson Norman R, blacksmith, 441 W Gay
Robinson Roy H, 3 S High
Robinson Walter, blacksmith, 441 W Gay
Roche Hannah, 239 E Chestnut
Roche Edward, clerk, 126 Magnolia
Rodeback Wm J, woon finisher, h 237 W Washington
Rodebaugh Alice E (wid Tyron G), h 315 W Union
Rodenhaver David F, agent, 223 N Church
Roecker Clifford H, carrier p o, 130 E Chestnut
Rodgers William R, contractor, 35 W Gay
Rogan Annie F, h 131 W Miner
Rogan John, clerk, 125 W Chestnut
Rogan Margaret C, h 131 W Miner
Rogers Anna M, teacher, 255 Dean
Rogers Ellen, h 34 S High
ROGERS G WHITNEE, manager Philadelphia Suburban Gas and Electric
Co, 311 S Walnut
Rogers Georgia (wid James H), 318 N Matlack
Rogers Susan M (wid William H), 255 Dean
Rogers Margarethe (wid Walter C), 132 W Chestnut
Rogers W Howard, chemist, 255 Dean


page 79

Rogers Whitmer, manager, 311 S Walnut
Roller Herman E, manager, 428 Price
Ronk H S, printer, 204 Rosedale av
Ronk Martha L, boarding, 217 S Church
Ronk Willar L, clerk, 204 Rosedale av
Rose Nellie 0, bookkeeper, 217 S Church
Ross William W, foreman, 128 Lacey
Rothrock Elizabeth, 428 N Church
Rothrock Harry A, physician, 24 S Church, h New c Ashbridge
Rothrock Joseph T, 428 N Church
Rowe Howard E, bookkeeper, 318 W Biddle
Rox James F bottling, 132 E Gay
Rox Mary, 314 N Darlington
Rubenstein Isadore, bookbinder, 42 E Market, h do
Rudolf Paul M, clerk, 102 W Gay
Ruhlon Catharine (wid Edward), 212 Price
Ruhlon William, U S Army, 212 Price
Rung Elizabeth M, milliner, 5 W Gay, h 29 W Gay
Rupert George H, lawyer, 25 N High, 346 E Biddle
Rupert George M, lawyer, 25 N High, 127 E Washington
Rupert John Leslie, clerk, 9 S Church
Rupert Sarah (wid John A), 9 S Church
Russel Curtis U S Army, 401 Dean
Rusell Carl, munition works, 306 N Darlington
Russell Edith H, stenographer and notarie public, 32 E Washington
Russell Hannah M, clerk, 421 N New
Russell Harvey C, plasterer, 421 N New
Russell Mary, boarding, 10 S Church
Russell Mary C, clerk, 421 N New
Russell Slater B, 425 W Miner
Rustin Jenifer A, steward, 113 N New
Ruth Lydia G, 140 Magnolia
Ryan Frances, munition works, 217 S Walnut
Ryan Oscar J, blacksmith, Imperial Apts
Ryan Catherine (wid John F), 21 S New
Ryan Howard M, carpenter, 323 W Washington
Ryan Walter D, carpenter, 206 W Fayette
Ryder Joseph, machinist, 232 N Franklin

S


Sabastins Frank, mason, 311 Hannum av
Sager Anna M, 210 W Gay
Sahler Abraham D, h 319 N High
Sahler David Z, dentist, 16 S Church


page 80

Sahler Harriet D, h 339 W Miner
Sailor Serena, 16 Price
St Agnes' (R C) Church, W Gay nr New
St Aloysius' College for Boys, E Marshall nr Franklin
St James' Apartments, Church c Miner
St Luke's Union A M E Church, S Franklin nr E Barnard
St Paul's Baptist Church, E Miner bet Adams and Penn
Salvation Army, 27 E Market
Sample Hilbert M, helper, 505 N New
Sanborn Morton, civil engineer, 339 W Union
Saucerman John, engineer, 311 W Washington
Saucerman William, stone cutter, 311 W Washington
Saunders J E, 3 E Gay
Savary Edward W, banker, 408 Dean
Savery Rebecca L, teacher, 223 W Miner
Scattergood Alice D, 115 S High
Scattergood Emma B (wid William), 123 W Miner
Scattergood Joseph, physician, 115 S High
Scattergood Hannah (wid William), 427 N Walnut
Schafer Charles, steamfitter, 121 E Gay
Sehlegel Andrew E, gardener, 333 W Gay
Schmidt Lent W, machinist, 235 N Darlington
Schmucker Beal C, U S Army, 16 Rosedale av
Schmucker Dorothy, teacher, 16 Rosedale av
Schmucker Samuel C, professor, 16 Rosedale av
Schneider J Lewis, real estate, 329 W Union
Scholl Harry L, machinist, 218 N Penn
Scholl John R, lawyer, 13 N High, h 346 W Union
Schraff Gus, baker, 34 E Gay
Schroth Lorenzo A, U S Army, 20 E Market
Schroth Lorenzo D, art shop, 20 E Market
Schucker Isaac, cabinet maker, 233 S Matlack
Schulte Augustin J Rev, 233 W Gay
Schultz Annie, mirse, 236 W Barnard
Schultz Elmer J, clerk, 236 W Barnard
Schultz Elmer J, clerk, 236 W Barnard
Schulz Frederick, stereotyper, 518 S Matlack
Schwende Mac, painter, 241 W Washington
Seofield Anna, matron, 514 S Church
Scott Albert H, clerk, 107 E Chestnut
Scott George R, carpenter, 121 S Darlington
Scott H Blair, manager, 133 W Union
Scott J Gilbert, milk, h 329 W Miner
Scott Rachel W (wid David J), 516 N Church


page 81

Scott Robert M, dentist, 111 S Church, h 102 S High
Scott Teresa (wid George B), 219 Patton Alley
Scott Walter E, clerk, 14 S Church
Scott Walter E, oiler, 105 S New
Seal Jesse, carpenter, 148 E Gay
Seal Sarah, h 231 S Walnut
Seal Seibert, U S Army, Mansion House
Seaman John, laborer, h 424 E Gay
Second Presbyterian Church, S Walnut nr Miner
Seeds Elizabeth W (wid George W), 236 W Barnard
Seeley William J, helper, 22 S Walnut
Segars Annie, 423 S Adams
Selinger Gerald J, manager, h Mont Clare, Pa
Sellers Elizabeth, teacher, 14 W Chestnut
Sellers James C, lawyer (Phila), h 14 W Chestnut
SELLERS MORRIS, proprietor Turk's Head Inn, h do
Shafer Mary Evans, 442 N High
Shafer Martha Louise Miss, 442 N High
Shaner Jefferson, farmer, 316 W Fayette
Shank John, spoke works, 132 E Barnard
Sharp Jane B (wid Walter), 335 Dean
Sharp Jessie W, teacher, 335 Dean
Sharpe Harvey D, foreman, 217 S New
Sharpe Margaret C (wid Howard), 305 W Biddle
Sharples Alfred D, 22 Dean
Sharples Ann P, matron Friends' Boarding Home, 444 N Walnut
Sharples Athletic Association Field, E Gay corner N Penn
Sharples David T, 120 Dean
Sharples Elizabeth, 241 Dean
Sharples Lawrence P, Grey Stone
Sharples Philip M, president, Grey Stone
Sharples Robert P, clerk, 33 E Washington
Sharples Separator  Co,  cream  separators, Patton av corner E
Biddle
Sharpless Abbie T (wid Harry), 125 Lacey
Sharpless Elizabeth (wid Abner G), h 223 S Walnut
Sharpless Agnet, clerk, 115 N High
Sharpless Anna, h 319 N Union
Sharpless Aubrey T, clerk The First National Bank of West
Chester, h 125 Laeey
Sharpless A Mary, 406 W Union M
Sharpless Edwin C, carpenter, 121 E Washington
Sharpless Elizabeth (wid Willard), 329 S High
Sharpless Elizabeth D (wid Nathan), 444 N Walnut
Sharpless Emma A (wid William), 301 W Biddle
Sharpless Jacob, h 319 S High
Sharpless Malinda, h 207 S High


page 82

Sharpless Linda, 20 W Gay
Sharpless Margaretta T (wid Thos A), h 206 S Walnut
Sharpless Martha, 33 N Washington
Sharpless Sarah T, h 111 S Walnut
Sharpless Susanna, h 102 S Church
Sharpless WHoward, bricklayer, 14 S New
SHARPLESS WILLIAM P, Trust Officer Chester Co Trust Co, h 224 E
Biddle
Sharpless William T, physician, 100 S Church
Shaw Milton M, conductor, 232 E Gay
Shaw Reba Milton, music teacher, 232 E Gay
Shee Catherine, teacher, 124 E Miner
Shelby Daniel, 214 S Darlington
Shepherd Harry M, -foreman, 402 N Darlington
Shepherd Monroe, lineman, 317 N New
Sheppard Samuel M, 107 N Church
Sherman Solomon, men's furnishings, 102 E Market, h 124 E Market
Shields Edward, fireman, 221 Nields
Shields Edward E, h 504 W Union
Shields Edward M, U S Army, 504 W Union
Shields Frances E, music teacher, 504 W Union
ShIELDS L HERBERT, Secretary-Treasurer Daily Local News Co, 341 W
Barnard
Shields M Lawrence, U S Army, 504 W Union
Shields Morris E, 225 Dean
Shimer Edward J Mrs, 105 N Church
Shingle Howard N, mechanic, 131 E Union
Shivey Charles, machinist, 202 N Penn
Shively J B, physician, 136 N Church
Shoffner Isaac H, fish, 110 E Market, h 119 E Washington
Short Isaac L, wodworker, 321 N High
Short Royal J, U S Navy, 321 N High
Shunk Earle L, baggagemaster, 224 Sharpless
Shur Harry, shoemaker, 20 S Church, h 122 S Matlack
Shur Joseph, shoemaker, 203 E Market, h 217 do
Sicolli Dominick, munition works, 227 N Chestnut
Sidener George W, 531 N High
Sidener LeRoy, machinist, 531 N High
Sidewell Elizabeth, 118 S New
Siegel Harry, tailor, 12 S Church, h 121 E Market
Simmler Andrew, printer, 221 E Market
Simmler Prank, printer, 221 E Market
Simmler John, 221 E Market
Simon Edward (J Burton Simon & Bro), 108 W Market
Simon J Burton & Bro, auto supplies, 39 E Gay
Simon J Burton (J Burton Simon & Bro), 507 Price
Simon John L, baker, 102 W Market, h do
[Handwritten: "Alice Simon"]


page 83

Simpson Arthur Rev, 514 S Walnut
Simpson William A, U S Army, 403 N New
Simpson Wililam H, machinist, 403 N New
Sing Harry, laundry, 33 E Market
Sing Joe, laundry, 10 1/2 S Gay
Singer Abraham, fireman, 403 W Gay
SINGER SEWING MACHINE CO, 136 W Market
Skiles Mable, clerk, 207 S Walnut
Slack Eva I, pianoforte, 141 E Marshall
Slack Harlan, U S Army, 141 E Marshall
Slack Norris B (Norris B Slack & Son), 141 E Marshall
SLACK NORRIS B & SON, automobiles and supplies, 10, 12, 14, 16,
18 and 20 N Walnut, D & A phone 257, United
34, also West Grove and Coatesville
Slack Thomas M (Norris B Slack & Son), h 310 Price
Sladdin Elsie, 501 S Walnut
Slafkin Abram, rabbi, 411 W Gay
Slaughter George G, tinsmith, 225 N Biddle
Slaughter Mary H, 202 W Market
Slavitz Benjamin, junk, 229 S Matlack
Slawter L Zenas, U S Army, 104 E Gay
Smedley Anna B, principal, 401 S Church
Smedley Anna P, nurse, 317 Dean
Smedley Bertha M, 206 W Miner
Smedley Deborah C (wid William), 118 W Miner
Smedley Elizabeth M, deputy recorder of deeds Chester County, 401
S Church
Smedley Elizabeth N, teacher, 124 S Church
Smerley Havard W (Smedley & Hoopes), 301 N Matlack
Smedley Lucy I, teacher, 401 S Church
Smedley Lydia, 444 N Walnut
Smedley Nellie L, clerk, 124 S Church
Smedley Stephen L, carpenter, 124 S Church
Smedley Susan, teacher, 401 S Church
Smedley & Hoopes (Havard W Smedley and E J Hoopes), builders, 223
N Walnut
Smeltzer John H, U S Army, 410 N Darlington
Smeltzer Philip H, spokemaker, 410 N Darlington
Smiley Filmore, machinist, 506 Nields
Smiley Harry, laborer, 120 E Miner
Smiley Isaac, driver, 224 N Franklin
Smiley N John, driver, 137 E Union
Smiley Park A, 137 E Union
Smiley William B, asst supt, h Price and Brandywine
Smiley William V, 220 S Walnut
Smith Andrew T, 306 S Church
Smith Annie L (wid William A), 106 E Washington
Smith Asbury Rev, h 313 E Barnard


page 84

Smith C Edwin, clerk, 130 E Chestnut
Smith Catherine (wid Davis T), 221 Sharpless
Smith Charles, laborer, 259 E Market
Smith Charles E, laborer, 221 N New
Smith Clarence, waiter, 259 E Market
Smith Edward L, paperhanger, 113 N Darlington
Smith Eliza A, Rosedale av nr Church
Smith Frank G, drug clerk, 233 N Church
Smith Frederick J, spokemaker, h 142 W Union
Smith Frederick J, salesman, Maple av
Smith George B (S T Smith & Son), 306 W Barnard
Smith George T, salesman, 241 W Barnard
Smith George W, U S Army, 220 N Penn
Smith Gunkel W, trucker, h Goshen
Smith Harriett (wid Abram), 225 E Market
Smith Harry D, tailor, 22 N Walnut
Smith Harry G, publisher The Record, 2 W Market, h 313 S High
Smith Harry W (National Crayon Co), 304 E Washington
Smith Herbert D (T E Smith & Son), 427 S Walnut
Smith Herman J, designer, h 510 S Walnut
Smith Horace E (Gunkel W Smith Sons), h Goshen
Smith Isaac H, 501 N Walnut
Smith Isabella M, 232 E Gay
Smith J Burton, secretary, 26 W Miner
SMITH JOSEPH B (Joseph B Smith & Son), h 119 E Gay
SMITH JOSEPH B & SON (Joseph B and William B Smith), undertakers
and embalmers, 115 and 117 1/2 E Gay, both
telephones (See right top lines)
Smith Josephine J, Mansion House
Smith Levi, carpenter, 210 S Darlington
Smith Mahlon E, machinist, h 220 N Penn
Smith Martha (wid Columbus), 340 W Gay
Smith Mary (wid William), domestic, 124 E Gay
Smith Paul D, sales manager, 511 N Walnut
Smith Ralph G (Gunkle W Smith Sons), 206 N Penn
Smith Robert H, slater, 229 W Chestnut
Smith Roland B, clerk, 117 S New
Smith E T & Son (Stephen T and George B Smith) storage, 120 E
Market
Smith Stephen T (S T Smith & Son), 138 W Gay
Smith T E & Son, express and storage, 114-116 and 207-209 E
Market and 427 S Walnut


page 85

Smith T Evans (T E Smith & Son), 427 S'Walnut
Smith Thomas, teacher, 306 S Church
SMITH THOMAS M, manager Western Union Telegraph Co, h St James
Apts
Smith Thomas A^ U S Army, 220 N Penn
Smith Walter E," helper, 329 S Adams
SMITH WILLIAM B (Joseph B Smith & Son), h 119 E Gay
Smith William E, conductor, 232 E Gay
Smith William W, lineman, 118 E Biddle
Smith Wilmer W, lineman, 447 N Walnut
Smith Worthington, driver, 136 W Biddle
Smith's Gunkle W Sons,  express and storage, 239 E Market
Smothers Ella B, 300 E Miner
SNELLENBURG N & CO, dry goods, Market, 11th to 12th,
Philadelphia, Pa
Snyder Daniel G, dentist, 31 S High
Snyder Elizabeth (wid Wm), 19 S Walnut
Snyder George, U S Army, 220 Lacey
Snyder J Elwood, fancy groceries, meats, etc, S Matlack c Lacey,
h 137 Lacey
Snyder Howard, plumber, 204 N Adams
Snydes William, drover, 220 Lacey
Solar John (Solar & Brock), 343 W Gay
Solar & Brock (John Solar and Gerard Brock), Vuleanizers, 125 W
Market
Sorber Joseph C, barber, Green Tree Inn, h 214 W Chestnut
Sorber S Atmore, helper, 221 W Biddle
Spahr Floyd W, draftsman, 237 Dean
Spalding Samuel B Rev, 233 W Gay
Spangler George H, engineer, 203 W Fayette
Spayiani Nicholo, grocer, 307 Hannum av
Speakman Abbie, 11 S Church
Speakman Elvira Y, teacher, 121 E Union
Speakman Emma B, 537 S Walnut
Speakman Florence B, teacher, 537 S Walnut
Speakman George T, lathehand, 41 W Gay
Speakman Mary E, h 19 S Church [Handwritten: "Miss"]
Speakman W C, 218 Price
Speakman Warren, 220 Price
Speakman Wilmot, carpenter, 230 S Walnut
Speer John H, 308 Price
Speer John H jr (John H Speer Sons), 308 Price
SPEERS JOHN H SONS (John H jr and Paul E Speers), coal and wood,
slate and slag roofing, 215 n Walnut
Speer Paul E (John H Speer Sons), h 308 Price


page 86

Spence James, restaurant, 22 E Market, h 128 E Gay
Spence James jr, munition works, 514 S Franklin
Spickler Francis H, plumber, 127 E Chestnut
Sprigg Harry, restaurant, 301 E Miner
Springer Isaac L C, laborer, 213 W Fayette
Springman August, tailor, 110 W Market
Spriat Harris L, lawyer, 13 N High, h 605 S do
Stackhouse Ella M, teacher, 305 W Union
Stafford Frank, engineer, 206 N Adams
Stanley C Taylor, laborer, 542 S Adams
Stanley Taylor, laborer, 542 S Adams
Stanley Wililam, waiter, 542 S Adams
Stape George E, conductor, 122 Linden
Star Social Club, 22 N Walnut
Starr Benjamin D, inspector, 124 W Union
Starkey Foster H, professor State Normal School
STATE NORMAL SCHOOL, S High cor Normal av
Stauffer Harry F, paperhanger, 20 N Darlington
Stebbins J P, Mansion House
Steel Albert, laborer, 142 Nields
Steele Clara A, 38 E Market
Steele George P, clerk, 22 S New
Steele John W, clerk, 325 N Darlington
Steele M Clara, dressmaker, 9 N Matlack
Steele Viola, stenographer, 135 Magnolia
Steele William C, cigar manufacturer, 38 E Market
Steen Anna, matron, 406 E Gay
Steen Harry E, driver, h 507 N New
Steen Horace B, U S Army, 507 N New
Steen Samuel, waiter, 211 W Fayette
Steinmetz Arthur A, clerk First National Bank of West Chester, h
Chatwood
Steinmetz Virginia D (wid James), 304 W Miner
Stern Benjamin, junk, 231 S Matlack
Stern Robert M, government work, 107 S Church
Stevens John M, 433 W Miner
Stevens James J, florist, 317 W Market
Stevens R Foster, teacher, 306 Dean
Stevenson Mary E (wid William), 115 E Barnard
Stevenson William E, carpenter, 28 E Washington
Steward George, millhand, 134 E Barnard
Stewart Lewis, 527 E Miner
Stewart William E, painter, 26 W Union
Stien Samuel, 211 W Fayette
Still Hayes J, brakeman, 5 N Matlack
Still Anna (wid Levi J), 5 N Matlack
Stille Mary I, historian, 133 N High
Stinson Edward F, painter, h 201 W Union


page 87

Stinson Sadie F, 21 E Miner
Stirheim Thomas, clerk, Larchwood Apts
STONE ANNIE Y, artist and art needle work, 103 E Market, h do
Stone Howard M, 103 E Market
Stoneback Charles E, clerk, 341 E Biddle
Storm Annie, 132 W Chestnut
Storr Lillian G, bookkeeper, 316 W Fayette
STRAWBRIDGE & CLOTHIER, dry goods, Market and Eighth,
Philadelphia, Pa
Strickland Ella A, wid Frank, 127 E Chestnut
Strode A Darlington, farmer, 337 W Union
Strode Elizabeth G (wid Richard), 129 W Miner
Strode E Palmer, farmer, 316 Dean
Strode Frank D, butcher, h 423 W Union
Strode George Dr, 314 S Walnut
Strode Hannah M (wid R Harry), 314 S Walnut
Strode Herbert, U S Army, 337 W Union
Strode Hettie G, clerk, 129 W Miner
Strode Joseph W, farmer, 312 Price
Stroud Elizabeth S, h 9 N Church
STROUD J GEARY, druggist, 9 N Church, h do
Stroup Russell, assistant district manager Bell Telephone Co, 24
W Miner
STUBBS L K, vice-president and treasurer Chester County Trust Co,
h 427 W Union
Stubbs Mary A (wid Thomas), 427 W Union
Sullivan Daniel H, nurseryman, 137 E Gay
Sullivan Denis J, printer, 214 N Franklin
Sullivan Ella M, h 137 E Gay
Sullivan Frank J, bar clerk, 137 E Gay
Sullivan John J, 137 E Gay
Sullivan John J jr, 137 E Gay
Sullivan Susan (wid Thomas), 218 S Walnut
Sumerfield J Raymond, manager, 121 W Fayette
Summeril Charles, 127 Magnolia
Summeril Donald, brakeman, 148 E Gay
Supo Tony, stone mason, 227 W Chestnut
Sutton Charles, tinsmith, 133 E Gay
Swayne Ella N, h 217 E Washington
Swayne Enoch P, laborer, 303 Dean
Swayne Frederick B, machinist, 316 W Fayette
Sweeney Louisa (wid Wilmer), 113 E Barnard
Sweeney Mary R (wid Patrick), 435 N New
Sweeney William M, coachman, 304   WFayette
Sylvester Frank G, jeweler, 6 n Church, h 20 W Market
Sylvester Frank H, laborer, 134 W Biddle
Sylvested Louis, U S Navy, 204 W Barnard


page 88

T


Talbot Anna J, 225 S Church
TALBOT C WESLEY, lawyer, 16 E Market, h 225 S Church
Talbot Walter S, lawyer, 2 W Market, h 505 N Walnut
Talley Charles W, confectioner, Linden nr High
Talley Edward C, driver, h 235 W Barnard
Talley Marion G, clerk, 235 W Barnard
Talley Ralph S, chauffeur, 235 W Barnard
Talley Sallie P, 127 E Chestnut
Tanguy Anna M (wid Charles H), 122 S New
Tavani Luigi,tailor, 520 W Gay
Taylor Alfred, woodworker, 220 W Barnard
Taylor Alfred P, printer, 140 W Barnard
Taylor Caleb M, h 413 N Walnut
Taylor Edith H, restaurant, 16 E Gay
Taylor Edith S, music teacher, 311 N High
Taylor Elizabeth, 200 E Biddle
Taylor Emily, 427 N WaLnut
Taylor Emma H, 200 E Biddle
Taylor Frank, U S Army, 122 E Miner
Taylor George S, clerk, h 215 W Miner
Taylor Hannah T (wid E 0), 401 Dean
Taylor Harry P, real estate, 2 W Market, h Milltown
Taylor Ida L, clerk, 29 W Gay
Taylor James T, 137 W Market
Taylor J Warren, machinist, 623 S Walnut
Taylor John G, 35 N New
Taylor Joseph B, clerk, 230 N Darlington
Taylor Llewellyn, plumber, heating and tinsmith, 121 W Market
Taylor M Pierce, helper, 139 Melds
Taylor Nina M, nurse, 137 W Market
Taylor Ruphart, munition works, 129 W Gay
Taylor Samuel W, clerk, 321 W Biddle
Taylor Stephen, carpenter, 17 S Church
Taylor Thomas L, clerk, 17 S Church
Taylor William I, carpenter, 205 S High
Taylor William S, machinist, 200 N Penn
Tempest Susan B (wid J A), 300 S Church
Temple Alice A, clerk, 301 N Matlack
Temple Frank W, manager real estate department Farmers and
Mechanics' Trust Co, 114 Price
[Handwritten: "Mrs. Elwood Taylor"]


page 89

Temple Eva, 127 Dean
Temple Evangeline S, 127 Dean
Temple P Everhard, U S Army, 301 N Matlack
Temple George A, U S Army, 301 N Matlack
TEMPLE HORACE F, printer, 24 E Market, h 301 N Matlack
Temple Horace S, clerk, 24 E Market, Downigtown
Temple Jane B, 421 N Walnut
Temple Rupert, 121 W Chestnut
Temple William C, machinist, 3 S High
Templen J Harlan, iron dresser, 219 Sharpless
Templin George, spoke works, 734 S Matlaek
Templin Herbert B, tool dresser, 129 W Market
Terrizzi Anthony, grocer, 347 W Chestnut
Terrizzi Prank, grocer, 347 W Chestnut
Terry Lorena, teacher, 13 W Barnard
Thatcher Enos E, investment, 11 S High, h 117 E Fayette
Thatcher Ester P (wid J P), 134 W Chestnut
Thatcher Marion, secretary, 117 E Fayette
Thomas Ada I, osteopath, 16 N High, h 322 W Miner
Thomas Anita M, clerk, 332 W Miner
Thomas Anna M (wid Isaac), 441 N Walnut
Thomas Clara, clerk, h 332 W Miner
Thomas Elizabeth L, 304 N High
Thomas Frank P, printer, 110 W Union
Thomas George B, vice-president Hoopes Bros & Thomas Co, h Maple
av, W Goshen
Thomas George H, machinist, h 35 S Darlington
Thomas Harry E, driver, 230 W Washington
Thomas Helen, clerk, 703 S Matlack
Thomas J Harry, asst sec Farmers and Mechanics' Trust Co, h
Frazer, Pa
Thomas Joseph, h 116 S Matlack
Thomas Robert E, barber, 28 E Market
Thomas William H, driver, 529 N Darlington


page 90

Tompkins William H, painter, 253 Dean
Thompson Alton H, lineman, 127 Nields
Thompson Agnes M, 313 S Darlington
Thompson Alexander P, carrier p o, 225 W Union
Thompson Augar, carpenter, 121 S Walnut
Thompson Anna M, 124 B Chestnut
Thompson Edward W jr, carpenter, 235 W Washington
Thompson Eleanor P (wid Henry), 18 W Chestnut
Thompson Elizabeth C (wid Wm), 28 E Washington
Thompson Frank D, clerk, 123 W Gay
Thompson George, 228 N Darlington
Thompson George H, painter, 30 W Market, h 313 S Darlington
Thompson George H, pressman, 113 Dean
Thompson Harold J B, U S Army, 18 W Chestnut
Thompson J Brinton, real estate, 113 N High, h 18 W Chestnut
Thompson J Frank, munition works, 132 Magnolia
Thompson Lewis, munition works, 612 S Matlack
Thompson Margaret A, teacher, 313 S Darlington
Thompson Mark D, insurance, 626 S Darlington
Thompson W Everett, carpenter, 709 S Walnut
Thompson William J, woodworker, 349 E Biddle
Thompson Margaret (wid William G), 313 S Darlington
Thomson Curtis, clerk, 435 S High
Thomson Elizabeth W, clerk, 222 S Church
Thomson Rae P, 222 S Church
THOMSON WILLIAM H, advertising agent, h 403 Dean
Thomson Wilmer W, editor Daily Local News, 12 S High, h 222 S
Church
Thorn Benjamin D, painter, 301 Dean
Thornton Eli, laborer, 413 S Matlack
THORP JOHN, undertaker and embalmer, 21 S High, both telephones,
182 (See right side lines)
Thorp William K, dentist, 101 S Church
Tigue Michael J, insurance, 739 S Matlack
Tigue William J, machinist, 200 S High, h Roselyn Farms
Tomlinson Charles E, clerk, 243 W Barnard
Tomlinson Harry E, driver, 304 W Biddle
Tomlinson Irwin, salesman, 316 N New
Townsend Ada J, notary, 16 E Market, h 302 Dean
Townsend Charles M, plasterer, 311 W Biddle
Townsend Adiline (wid Davis E), 121 Magnolia
Townsend Cidney E, 323 Dean
Townsend G Earle, carpenter, 317 W Washington
Townsend George F, plasterer, 323 Dean
Townsend Harriet E, 424 N Matlack
Townsend John H, spoke works, 396 Nields


page 91

Townsend John R, instructor, 33 S Darlington
Townsend Margaret G, 424 N Matlack
Townsend Thomas J, court officer, 302 Dean
Travilla Florence, 308 W Miner [Handwritten: "miss"]
Travilla Mary S, 102 W Gay
Travilla Maurice R, dry goods, 100 W Gay, h 308 W Miner
Travilla T Hastings, dentist, 121 1/2 N High, h 308 W Union
Treston Rose (wid James), 318 W Washington
Treston Thomas J, plumber, 318 W Washington
Trimble Ethel, clerk, 104 E Washington
Trimble Frank P Mrs, 104 E Washington
Trimble Rachel G, dressmaker, 129 S Darlington
Troutman Christian G, barber Turks' Head Inn, h 436 S Walnut
Troutman Christian G jr, barber, 29 Dean
Troutman Howard F, lawyer, 19 N High, h 436 S Walnut
Troutman Maud B, 436 S Walnut
Troutman Norman B, salesman, 436 S Walnut
Troxell Frank S, manager Y M C A
Truman Paul, machinist, 735 S Matlack
Truman Thomas E, machinist, 735 S Matlack
Tuberculosis Dispensary No 6, Commenwealth Pennsylvania
Department of Health, 122 W Market
Tucker Elizabeth, teacher, 110 S High
Tuhey Philip J, brakeman, 128 E Market
Turbit Harriette, teacher, 29 S High
TURKS' HEAD INN, Morris Sellers proprietor, High cor Market
Turks' Head Stables, E Market nr High
Turner Edwin S, printer, 220 W Union
Turner George S, real estate, 13 N High, h Chatwood
Turner Maud, music teacher, 220 W Union
Turner Sarah E, 220 W Union
Tyndall Annie E, cook, 300 E Gay
Tyson John P, inspector, 16 W Miner

U


Uber William, driver, 210 S High
Umplett Shelton R, helper, 117 W Union
Underwood Harry P, helper, 503 S Church
Underwood William L, plumber, 522 S Matlack
UNDERWOOD WILLIAM S, tax collector and treasurer, h 306 N
Franklin
Union News Co, P R R Station
Union Veteran Legion, Memorial Hall
United Telephone and Telegraph Co, 2 W Market


page 92

Urmey Henrietta (wid Daniel), 133 E Barnard
Urmey Robert G, clerk, 133 E Barnard

V


Valentine Rebecca, domestic, 18 N New
Vance Charles H, architect, 303 S New
Vandever Annie E, 120 S Matlack
Vandever Hannah (wid Curtis), 134 Nields
Vandever Hoopes M, manager, 148 E Gay
VANDEVEE MARY G, art needlework, ladies' and children's
underwear, 16 W Gay, h 148 E Gay
Van Osten Lewis E, gardiner, 216 E Gay
Vanleer Jane, eating, 227 E Market
VanTassal Albert, govt works, 614 S Churh
Varchio James, laborer, 243 W Gay
Vaughan Mary E, h 34 S High
Veit Frederick,'hides, 400 W Biddle
Veit George, butcher, 342 W Washington
Veit John, farmer, h 321 W Biddle
Veit Rosanna (wid George), 400 W Biddle
Veorakas Bros (Pete and Mike), restaurant, 15 N Church
Veorakas Elizabeth, clerk, 15 N Church
Veorakas Mike (Veorakas Bros), 15 N Church
Veorakas Pete (Veorakas Bros), 15 N Church
Vernon Kittie E, stenographer, 603 S Matlack
Vernon Joseph B, laborer, 603 S Matlack
Vernon Norman, agent, 341 Dean
Vernon William S, millhand, 212 W Union
Village Record (The), 2 W Market, Plant Lacey C Franklin
Villa Maria Convent, Maple av
Vincent Joseph A, printer, 140 W Market
Voltz Arthur, U S Army, 623 S New
Voltz George, U S Army, 623 S New
Voltz Jacob, gardner, 623 S New
Voltz Lydia H, folder, 623 S New

W


Waddell Robert S, lawyer, 411 N Walnut
Wade Louise M (wid Edward C), 311 S Church
Wade Truman D, lawyer and dist atty, 24 W Market
WAHL FRED J, hats and Men's furnishings, Gay cor High
Waldbuesser Frederick A, baker, 34 E Gay

Continued on the next page.

---   Go to the top of this page, the 1918 Directory index, Riggtown Home or the HIS480 Syllabus   ---

Copyright 2010 by Dr. James A. Jones